Krikštynų planavimas

Nusprendus krikštyti vaiką, tėvelių pečius neišvengiamai užgula krikštynų organizavimo rūpesčiai, ramybės neduoda klausimai „nuo ko viską pradėti“, „kaip nepamiršti kažko svarbaus“ ir pan., todėl patartina  viską užsirašyti. Tik sudarę planuojamų atlikti veiksmų sąrašą būsite tikri, jog nieko nepamiršite ir jūsų šventės neaptemdys chaotiški paskutinės minutės pasiruošimo darbai.

Planuojant krikštynas ir norint kad viskas eitųsi sklandžiai, būtinas tam tikras veiksmų eiliškumas. Neverta pirkti krikšto drabužių mažyliui, nežinant kada tiksliai jį krikštysite, nes jis gali juos paprasčiausiai išaugti. Taip pat, nepatartina užsakyti bažnyčioje krikšto ceremonijos laiko, prieš tai nesuradus krikštatėvių, juk žmonės kuriuos jūs norėtumėte matyti savo vaiko krikšto tėvais, gali dėl kažkokių priežasčių,  duoti ir neigiamą atsakymą į jūsų prašymą tapti vaiko krikštatėviais.

Todėl šis trumpas krikštynų planavimo vadovas sudarytas pirmiausiai atsižvelgiant į veiksmų eiliškumą. Nesvarbu kokias krikštynas nuspręsite surengti – mažą ir kuklų artimiausių žmonių susibūrimą ar didelę šventę su  formaliu vakarėliu po krikšto ceremonijos, štai  10 dalykų, kuriuos reikia apgalvoti ir padaryti planuojant vaiko krikštynas. 

 

1. Krikštatėvių pasirinkimas. Pirmas dalykas, kurį tėvai turi padaryti – išsirinki savo vaikui krikšto tėvus ir paprašyti jų tapti mažylio dvasiškais globėjais. Sulaukus teigiamo atsakymo, galima pradėti planuoti krikšto ceremoniją bei krikštynų vakarėlį po jos. Pasikonsultuokite su jais dėl planavimo aspektų, galbūt ir krikšto tėvai norės prisidėti prie jūsų šventės organizavimo. Mielai priimkite jų pagalbą. 

2. Krikšto vietos ir datos pasirinkimas. Antras žingsnis - pasirinkti krikštynų vietą, pavyzdžiui, vietinę bažnyčią, ir  susitarti dėl ceremonijos datos bei laiko. Tai patartina padaryti bent prieš mėnesį laiko (kuo anksčiau, tuo geriau), kad krikštatėviai bei svečiai galėtų suderinti savo planus su jūsų šventės data. Iš anksto žinodami krikštynų datą jie galės susitarti dėl išeginių dienų darbe (jei reikia) bei pasiruošti kelionei (įsigyti bilietus ir pan.), jei atkeliauja iš kito miesto ar net kitos šalies. Krikšto ceremonijos laikas taip pat svarbus aspektas, atkreipkite į jį dėmesį planuodami krikštynų vakarėlio laiką.  

3. Svečių sąrašo sudarymas. Apgalvokite ką norėtumėte matyti svarbioje jums ir jūsų kūdikiui šventėje ir sudarykite svečių sąrašą. Žinoti tikslų svečių skaičių būtina perkant ar gaminant kvietimus, užsakant pobūvį restorane, planuojant išlaidas maistui bei gėrimams. Remiantis sudarytu svečių sąrašu bus lengviau nuspręsti dėl krikštynų vakarėlio vietos pasirinkimo. Atkreipkite dėmesį ar bus daug vaikų, ar tik keletas, ar jų visai nebus? Jei dalyvaus dešimt ar daugiau vaikų, ramus pasisėdijimas restorane vargu ar bus pats geriausias sprendimas. Tokiu atveju geriau rinktis vietą, su didesne erdve vaikų pramogoms. Svečių sąrašas taip pat padės jums nuspręsti dėl tinkamo vakarėliui meniu. Sudarytą svečių sąrašą aptarkite su sutuoktiniu ir kūdikio krikšto tėvais. 

4. Krikštynų vakarėlio vietos pasirinkimas. Apgalvokite, ką mieliau rinksitės  - mažą, privačią šventę po apeigų ar formalų vakarėlį. Atsižvelgdami į savo norus pasirinkite šventės vietą.  Galima surengti trumpą iškylą parke, tracinius šventinius pietus namuose, suorganizuosi didelį pobūvį restorane ar kitoje šventimo vietoje. Jei nuspręsite atšvęsti restorane ar išsinuomoti patalpas vakarėliui, išanksto padarykite rezervaciją reikiamai datai.  

Prieš pasirinkdami vakarėlio vietą, užsakydami maistą bei pramogas, apgalvokite biudžetą, vakarėlio laiką, kiek žmonių ketinate vaišinti. Jei svečių tarpe bus daug vaikų, suplanuokite tokį meniu ir patiekalų išdėstymą, kuris jiems patiktų. 

Apsisprendimas dėl vakarėlio vietos ir laiko reikalingas tolimesniam planavimo žingsniui – kvietimų siuntimui, ypač jei juose norėsite nurodyti šventės vietą bei aprangos kodą.

5. Pakvietimas į krikštynas. Įsigykite, pagaminkite ar sumaketuokite elektroninius pakvietimus ir išsiųskite juos svečiams likus trims-keturioms savaitėms iki krikštynų. Rekomenduotina paprašyti iki tam tikros datos pranešti paštu, el. paštu ar tiesiog telefonu (priklauso nuo kvietimo formos) savo atsakymus, kad žinotumėte tikslų krikštynų dalyvių skaičių ir galėtumėte atlikti  tolimesnius krikštynų planavimo veiksmus. Pakvietimuose pateikite detalią informaciją su vakarėlio (ir ceremonijos, jei į ją bus kviečiami) laiku, data ir vieta. Nepamirškite tiems svečiams, kurie nežino jūsų pasirinktos bažnyčios, pateikti maršruto aprašymo. Galite įtraukti ir informaciją apie tos dienos įvykių seką: vietą, laiką, aprangos kodą ir kitus nurodymus.

6. Drabužių pasirinkimas. Svarbiausia išrinkti krikšto drabužėlius šventės kaltininkui – vaikui. Juos galite pasiūti ar įsigyti specializuotose krikšto drabužių parduotuvėse. Jeigu krikštijamas kūdikis, atsižvelkite į tai, kad kūdikiai greitai auga, todėl jūsų mažylis gali išaugti drabužėlius dar iki ceremonijos.

Taip pat pasirūpinkite ir būtinais krikšto rekvizitais – krikšto žvake bei krikšto skraiste. Daug kur gaji tradicija, kad krikšto drabužiais ir rekvizitais mažyliui pasirūpina krikštatmotė, tad iš anksto aptarkite su ja šį momentą. Taip pat, apgalvokite ką vilkėsite ir avėsite patys. Jei organizuosite teminį vakarėlį ir pageidausite tam tikro svečių aprangos kodo ar specialių detalių, praneškite jiems apie tai pakvietimuose.

7. Šventės dekoracijos. Apgalvokite kokių  papuošimų norėtumėte vaiko krikštynoms, sudarykite reikiamų dekoracijų sąrašą ir pradėkite ieškoti kur jas įsigyti arba pasigaminti. Jei rengsite tik trumpą iškylą parke, tikriausiai norėsite pagyvinti šventę teminiais indais, servetėlėmis, balionais ir kitomis puošmenomis. Švenčiant namuose arba restorane, prireiks stalo ir patalpų dekoracijų. Norintiems papuošti bažnyčią ar krikštyklą labiausiai tiks gyvos gėlės. Atsižvelgdami, jog krikštynos religinis įvykis dekoracijas rinkitės puoštas religiniais simboliais arba vaikiškais elementais.

8. Krikštynų atributika, atrakcijos. Jei norite ne eilinio pasisėdėjimo prie stalo, o smagios, įsimintinos šventės, pagalvokite apie krikštynų atributiką, kuri pagyvintų šią progą. Iš anksto suplanuokite žaidimus ir atrakcijas. Beje, žaisti smagu ne tik vaikams, yra daug žaidimų, kuriuose mielai dalyvauja ir suaugusieji. Mažesniems vaikams galima paruošti vietą, kurioje būtų žaislų, spalvinimo knygelių ir dėlionių. Vyresniems vaikams galėtų patikti filmukai.

Šventinės atributikos akcentais (pvz. ženkliukais) galite papuošti krikštynų dalyvius. Atrakcijos, įnešiančios šurmulio, galėtų būti helio balionų, dangaus žibintų ar balandžių paleidimas į dangų, muilo burbulai, vandens žibintai, medelio sodinimas ir pan.

Jei pageidautumėte, svečių palinkėjimus ir sveikinimus krikšto proga išsaugoti vienoje vietoje, pasirūpinkite svečių knyga ar palinkėjimų kortelėmis.

9. Dovanos.  Informuokite svečius apie savo dovanų politiką. Jeigu norėtumėte, kad svečiai neneštų dovanų, informuokite juos apie tai kvietimuose, įtraukę užrašą "Prašytume nenešti dovanų" arba pasakykite tai jiems asmeniškai. Jeigu dovanas priimsite, tuomet išvis nieko minėti nereikia, svečiai manys, kad dovanos laukiamos.

Jei patys norėtumėte ką nors padovanoti savo vaikui jo krikšto proga, labiausiai tiktų  simbolinė, išliekamąją vertę turinti dovana. Taip pat apsvarstykite galimybę įteikti krikštatėviams bei svečiams atminimo ar padėkos dovanėles. Tam puikiai tiktų nebrangūs, simboliniai suvenyrai, mielos smulkmenos ar saldumynai.

10. Šventės įamžinimas. Kadangi krikštynos – viena svarbiausių vaiko švenčių, smagu ir netgi būtina jos akimirkas įamžinti fotografijose ar filmuotoje medžiagoje. Jei pageidaujate itin kokybiškų ir profesionalių kadrų, teks samdyti fotografą ar filmuotoją, tad patartina jo paslaugas užsisakyti iš anksto. Kita galimybė būtų paprašyti krikštynas fotografuoti svečių, o norint tik kelių profesionalių fotografijų, prieš arba po ceremonijos bažnyčioje, užsukti į foto atelje. Fotosesijos laiką taip pat reiktų rezervuoti iš anksto. 

 

Straipsnio autorė: Alma Užusienė

2012-06-14

Visa šioje svetainėje publikuojama medžiaga bei nuotraukos priklauso portalui „Viskas krikštynoms", jeigu nenurodyta kitaip.Griežtai draudžiama ja naudotis ir platinti kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse  bet kuriuo pavidalu, be išankstinio raštiško „Viskas krikštynoms" sutikimo. Jei sutikimas gautas, turi būti nuoroda į „Viskas krikštynoms" kaip informacijos šaltinį.

Jūsų vertinimas: Jokio Vidutinis 5 (2 balsai)

© 2008-2019 Viskas krikštynoms