Krikštynų papročiai Moldovoje

 

2008.04.24.

Piečiau gyvenančios tautos turtingos savo krikštynų tradicijomis bei papročiais. Jos yra daug triukšmingesnės, šventės mąstai didesni. Kaip vieną įdomesnių pavyzdžių apžvelgsime Moldovoje puoselėjamus krikštynų papročius.
Nacionalinės šios šalies vaikų krikštijimo tradicijos skiriasi nuo šiaurėje ir rytuose gyvenančių krikščionių - tiek stačiatikių, tiek katalikų - daugeliu aspektų. Vienas esminių skirtumų yra tas, kad pagrindinis vaidmuo vaiko krikštijime čia atitenka ne krikštatėviams, o nanašams - vestuvių liudytojams. Jiems tenka visa atsakomybė už krikšto apeigų pravedimą ir vaiko dvasinį auklėjimą. Vaikui krikštatėvių, o tėvams kūmų gali būti neribotas žmonių skaičius - nors ir šimtas (tai priklauso nuo tėvų noro). Krikštatėvių vaidmuo šiose tradicijose yra tik šalutinis. Įdomūs yra svečių kvietimo į krikštynas papročiai. Tėvai pasirūpinę riestainiais ir vynu, eina pas draugus ir giminaičius jų kviesti į šventę. Riestainio priėmimas simbolizuoja žmogaus sutikimą tapti jį davusiojo šeimos nariu. Kadangi kitos tradicijos skelbia, kad atsisakyti duonos yra nuodėmė, įprastai tokios dovanos neatsisakoma. Tuo atveju, jei norima išskirti kurį nors krikštatėvį, ant riestainio dedama kokia nors nedidelė dovanėlė. Po to tėvai ir būsimieji kūmai atsigeria truputį vyno, neištuštindami butelio iki galo, kad liktų ir kitiems.
Į bažnyčią ateina tiktai nanašai, kūmai ir giminaičiai. Nanašė išdalina visiems svečiams krišmą: rankšluostis, žvakė ir rugiagėlė, apjuosti juostele. Kiekvienas gavęs krišmą, turi ją laikyti rankose iki pat ceremonijos pabaigos. Pati ceremonija praktiškai nesiskiria nuo kitose krikščioniškose tradicijose atliekamų. Esminis skirtumas yra tas, kad vaiko motinai krikštijimo metu draudžiama būti bažnyčioje. Ji laukia lauke tol, kol nanašai neišneša iš bažnyčios jau pakrikštyto kūdikio.
Pargrįžus namo, visi susirenka prie šventinio, valgių ir gėrimų pilno stalo. Ant stalo nanašė patiesia užtiesalą arba didelį rankšluostį, ant kurio kiekvienas svečias privalo palikti kokį nors vaikišką daiktą, pavyzdžiui drabužėlį. Nanašė ten turi padėti ir kokį nors daiktą, skirtą vaiko motinai. Po to, į šį užtiesalą yra suvystomas vaikas, jį apiberia saldumynais, kad gyvenimas būtų visada saldus. Likusį laiką svečiai ilsisi ir linksminasi prie stalo tol, kol vidurnaktį nanašė išdalina visiems riestainius, į kuriuos kiekvienas svečias paeiliui turi įdėti savo dovaną ir pasakyti apie tai garsiai. Pagal tradicijas dovana ar pinigai turi visiškai padengti riestainį. Kai visos dovanos priimtos, vaiko tėvas svečiams uždega žvakes ir jie susibūrę ant durų išdegina didelį kryžių. Tai padarius, vėl grįžtama prie linksmybių, kuriomis ir pasibaigia krikštynų šventė.

 

Visa šioje svetainėje publikuojama medžiaga bei nuotraukos priklauso portalui „Viskas krikštynoms", jeigu nenurodyta kitaip.Griežtai draudžiama ja naudotis ir platinti kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse  bet kuriuo pavidalu, be išankstinio raštiško „Viskas krikštynoms" sutikimo. Jei sutikimas gautas, turi būti nuoroda į „Viskas krikštynoms" kaip informacijos šaltinį.

Jūsų vertinimas: Jokio Vidutinis 5 (1 balsas)

© 2008-2019 Viskas krikštynoms