Krikštynos atspindi istoriją, politiką ir jausmus

Krikštynos bei juose veikę asmenys neretai atspindi daug daugiau - nei patį Krikšto sakramento faktą.
Istorijos vingiai, politikos subtilybės, amžinieji jausmai, skirtingos vertybės - šie bei kiti momentai išryškėja, pasidomėjus vienos ar kitos asmenybės, jos atžalų krikštynomis.
Mūsų skaitytojų dėmesiui - keli pavyzdžiai iš žinomų žmonių krikštynų.  

Krikštynose - tautos žiedas
 
Štai Nepriklausomybės akto signataro ir pirmojo atkurtos Lietuvos valstybės vadovo Vytauto Landsbergio giminėje vykusios krikštynos atskleidžia margą Lietuvai nusipelniusių istorinių asmenybių būrį.
Garbus mūsų šalies politikas yra varpininko Gabrieliaus Landsbergio-Žemkalnio (vieno iš lietuvių tautos atgimimo XIX amžiaus pa¬baigoje dalyvio) bei Jono Jablonskio (norminės lietuvių kalbos pagrindų kūrėjo) vaikaitis, o taip pat Lietuvos nepriklausomybės kovų XX amžiaus pradžioje dalyvio bei garsaus architekto Vytauto Žemkalnio sūnus.
Jų namuose lankėsi visas tautos žiedas. Pasakojama, kad varpininkų suvažiavimas Jablonskių namuose vykęs dukrelės Onytės (V.Landsbergio mamos) krikštynų priedangoje. Krikšto tėvu tuomet buvęs  Lietuvos himno "Tautiška giesmė" kūrėjas Vincas Kudirka, krikšto motina - rašytoja Gabrielė Petkevičaitė-Bitė. O krikštijęs patsai "Pragiedrulių" autorius J.Tumas-Vaižgantas...

Galingesnė už šlovę

Meilė, o po jausmų suliepsnojimo sekusios tuoktuvės, pabirę vaikai, jų krikštas, pasirodo, gali būti stipresni už to draudimą - meno bei šlovės vardan.
Tokiu pavyzdžiu gali būti prisiminimai apie praėjusiame amžiuje visame pasaulyje išgarsėjusį Juozo Miltinio teatrą Panevėžyje. Ir nors garsusis režisierius - seniai miręs, o teatro šlovės spinduliai - priblėsę, gandai ir kalbos apie legenda tapusį šlovės laikotarpį iki šiol nenutyla.
Pasakojama, kad savo teatrą Juozas Miltinis vadino studija: čia vyko amžinos studijos be pabaigos, todėl diplomai aktoriams nebuvo svarbūs ir reikalingi. Savo aktoriams J. Miltinis draudė meilę, vedybas, vaikus -  jie privalėjo gyventi vien teatru, kūryba, entuziazmu, darbu - ir daugiau niekuo. Vis dėlto prieš Dievo lemtą paskirtį žmogus nepašokinėsi... Paradoksalu, bet sulaukęs garbingo amžiaus J. Miltinis tapo aktoriaus Vaclovo Blėdžio vėlyvo vaiko krikšto tėvu. Ir tai - ne išimtis. Anksčiau ar vėliau visi aktoriai J. Miltinio studijoje poravosi, tuokėsi ir krikštijo vienas kito vaikus. Tai buvo stipriau už viską - net už teatro meno guru žodį.

Krikštatėvis - prezidentas

Ne kiekvienas žmogus gali didžiuotis, kad jo krikštatėvis - prezidentas.
Krikštynos įdomia likimo pyne sujungė kelis žinomus Lietuvos istorijoje politikus.
Buvusio Vilniaus mero bei Liberalų ir centro sąjungos lyderio Artūro Zuoko sūnaus krikšto tėvai - dvi kadencijas prezidentavęs Valdas Adamkus ir jo žmona Alma. Beje, Valdas Adamkus didžiuojasi, kad jis yra kito Lietuvos vadovo - Prezidento Kazio Griniaus - krikštasūnis.
Krikštynos sujungė ir dviejų moderniųjų revoliucijų lyderius, kurių paramai V.Adamkaus užsienio politikoje buvo skiriamas ypatingas dėmesys.
2006-aisiais Ukrainos "oranžinės" revoliucijos vedlys Viktoras Juščenka  tapo Gruzijos prezidento Michailo Saakašvilio sūnaus krikštatėviu. Vienuolikos mėnesių M. Saakašvilio sūnaus krikšto apeigos sutapo su trečiosiomis "rožių" revoliucijos Gruzijoje metinėmis. Mažylio krikštamote tapo garsi baleto šokėja Nino Ananiašvili.
Krikšto ceremonijoje Šv. Trejybės katedroje Tbilisyje dalyvavo ir daugiau politikos žvaigždžių. Tarp jų - tuometis Estijos prezidentas Tomas Hendrikas Ilvesas bei Lenkijos parlamento pirmininkas.

Svarbiausia - bičiulystė

Ar didžioji politika yra suderinama su nuoširdžia bičiulyste? Greičiausiai tokia dermė yra siekiamybė ar netikėta išimtis - nei malonus dėsningumas.
Štai kodėl draugystę ir dvasinę giminystę vertinantys politikai, jų antrosios pusės savo atžaloms krikšto tėvus pasirinko iš artimiausių bičiulių rato.  
Pavyzdžiui, partijos "Tvarka ir teisingumas" lyderio Rolando Pakso ilgametis bičiulis, politinis bendražygis bei verslo partneris Algirdas Drakšas yra nušalintojo šalies Prezidento dukters Ingos krikšto tėvas.
Julijos Žilėnienės sukurta šilkinė suknutė Seimo nario Dainiaus Budrio dukrelei Adelei tapo ir garsios dizainerės viena pirmųjų dovanų savo krikšto dukteriai.
Švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus dukters Urtės krikšto tėvais tapo advokatė Renata Beržanskienė ir Vilniaus universiteto dėstytojas Paulius Subačius. Su šiais bičiuliais vilnietį politiką G.Steponavičių sieja keliolikos metų draugystė.

Skirtingi pasirinkimai

Užtikrintą dvasinį ryšį bei garantuotą atsakomybę pasirinko ir Lietuvoje populiari dainininkė Atlanta (Elena Puidokaitė). Pernai ji pakrikštijo dukrelę Saulę, kuriai likimas nuo pirmųjų gyvenimo dienų nebuvo gailestingas. Jos biologinis tėvas savo tėvystę pripažino tik po DNR tyrimo.
Nors mažylės nesūpuoja, neglosto tėvo rankos, ji turi ją mylinčius krikštatėvius, kuriuos Atlanta parinko paklususi savo širdies balsui. Nei brolių, nei seserų neturinčios dainininkės dukters krikšto motina tapo jos geriausia draugė Severija, su kuria mokykloje sėdėta tame pačiame suole. Atsakingas krikštatėvio pareigas priėmė Jungtinėse Valstijose gyvenantis  daininkės pusbrolis Oskaras, beje, stipriai susijęs dvigubos giminystės ryšiu, nes yra Atlantos motinos krikšto sūnus.

O štai garsi JAV dainininkė ir aktorė Dženifer Lopez savo populiarumą pasiryžo dar labiau padidinti kitu garsiu vardu - nepaisydama net tikėjimo skirtumų. Pernai gimusių dvynukų Makso ir Emos krikštatėviu ji pasirinko Holivudo įžymybę - aktorių Tomą Kruzą. Kalbama, jog iš pradžių ši idėja labai nepatikusi Dženifer vyrui - dainininkui Markui Entoniui. Mat jis abejojęs, ar nevienareikšmiškai vertinamos scientologijos bažnyčios nariui T.Kruzui derėtų tapti dvynukų, kurių abu tėvai yra katalikai, krikštatėviu. Vis dėlto Dženifer noras nugalėjo - jai pavyko įtikinti savo antrąją pusę. O palankiu sprendimu  apsidžiaugęs T.Kruzas dar iki krikštynų apipylė dvynukus dovanomis - išleido 200 tūkst. JAV dolerių krikšto rūbeliams, užsakė didžiulę žuvį vaikų kambariui bei padovanojo jiems visą V.Disnėjaus filmų kolekciją.

(Pagal  plbe.org, londonozinios.com bei kitų atvirųjų informacijos šaltinių medžiagą)

 

Visa šioje svetainėje publikuojama medžiaga bei nuotraukos priklauso portalui „Viskas krikštynoms", jeigu nenurodyta kitaip.Griežtai draudžiama ja naudotis ir platinti kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse  bet kuriuo pavidalu, be išankstinio raštiško „Viskas krikštynoms" sutikimo. Jei sutikimas gautas, turi būti nuoroda į „Viskas krikštynoms" kaip informacijos šaltinį.

Jūsų vertinimas: Jokio Vidutinis 1 (1 balsas)

© 2008-2019 Viskas krikštynoms