Daivai Anužytei krikštynos - šeimos šventė

2009.05.28. 

Viena gražiausių mūsų šalies moterų - 1996 - ųjų "Mis Dzūkija" bei "Mis Lietuva" Daiva Anužytė-Kasiulaitienė dabar mėgaujasi šeimynine laime, drauge su vyru Petru augindama dvi dukteris - Rugilę ir Eglę.
Nors dalyvavimas "Mis Lietuva" ir "Mis Pasaulis" konkursuose jai padėjo tapti drąsesnei, savarankiškesnei ir atviresnei gyvenimo iššūkiams, vis dėlto žavi jauna moteris pripažįsta, kad jos asmeniniame kelyje yra dalykų, neatsiejamų nuo senelių ir tėvų namuose gautų vertybinių nuostatų.
Tarp jų - ir krikštynos, kurias Daiva Anužytė-Kasiulaitienė pirmiausia suvokia kaip ypač svarbų šeimos gyvenimo faktą, tampriai susijusį su tradicijomis - jų perimamumu ir tęstinumu.
Gal todėl jos atžalų krikštynos, kaip kad dabar populiaru ne vienoje šeimoje, nebuvo vilkinamos iki metų ar dviejų. Kasiulaičių dukrelės Rugilė ir Eglė buvo pakrikštytos gana anksti - joms kiek ūgtelėjus, sustiprėjus ir įveikus pusės metukų amžiaus barjerą.
Apie tai plačiau - pokalbyje su Daiva Anužytė-Kasiulaitiene.

- Ponia Daiva, ne paslaptis, kad yra šeimų, kuriose apsieinama be atžalų krikštynų. Arba vaikams paliekama teisė apsikrikštyti, kai jie paaugs. Kas Jums - jaunai moteriai - daugiausia turėjo įtakos sprendimui gana anksti pakrikštyti dukreles?

- Kaip ir  per visas šventes (nebūtinai vien per krikštynas), mūsų šeimoje yra  paisoma tradicijų, todėl didelio klausimo - krikštyti ar ne - mums nebuvo iškilusio. Tiesiog žinojome, jog kažkada į mūsų šeimą ateis tokia šventė. Juk ir mes su vyru esame pakrikštyti, ir tėvai, ir seneliai taip pat yra pakrikštyti... Vadinasi, lygiai taip pat turėjo atsitikti ir su mūsų vaikais, kad jie įsilietų į šią katalikiškųjų tradicijų giminišką bendruomenę.

- Ar, rengiantis krikštyti dukteris,  apie Krikšto sakramentą bei krištynų šventę Jums reikėjo paieškoti papildomų žinių? Ar pakako jų, gautų iš tradicinio auklėjimo augant Jūsų tėvų namuose?

- Kiek tai vyko man augant tėvų namuose ir kiek tai prisimenu, tiek man užteko rengiant savo dukrelių krikštynas.

- Ar kas nors Jums padėjo surengti krikštynų šventę? O gal samdėte renginio organizatorių?

- Ne... Tikrai ne. Vienos dukrelės krikštynos buvo gausesnės dalyvių skaičiumi - svečių susirinko apie trisdešimt, nes tarp jų buvo daugiau draugų. Antrosios dukrelės krikštynose taip jau nutiko, kad į šventę susibūrė beveik vien artimieji iš šeimos bei giminaičių rato - iš viso apie penkiolika žmonių. Tiek vienu, tiek kitu atveju man nebuvo labai sudėtinga su krikštynų organizavimo rūpesčiais susitvarkyti ir pačiai. Žinoma, truputį padėjo mano mama, kiti artimieji. Tačiau neįsivaizduoju, kam krikštynų šventei gali prireikti renginių organizavimo firmų ar specialistų. Mano įsitikinimu, krikštynos nėra toks renginys. Man krikštynos - grynai šeimos šventė.

- Kur vyko šios Jūsų šeimos šventės - mergaičių krikštynos?

- Vyresnioji duktė buvo pakrikštyta Šv.Jonų bažnyčioje Vilniuje, o jaunėlė Eglė -  Šv.Mergelės Marijos krikščionių pagalbos bažnyčioje Alytuje. Po Krikšto sakramento ir vienos, ir kitos dukters krikštynas pratęsėme ne svetimoje, bet artimoje aplinkoje - senelių namuose bei savo sodyboje.

- Turbūt ir mergaičių krikšto tėvus pasirinkote iš savo artimiausių šeimai žmonių rato?

- Žinoma, pasirinkome tokius žmones, su kuriais mus sieja ne vienerių metų  nuoširdaus ir sėkmingo bendravimo patirtis. Mano dukterų krikštatėviai - giminaičiai ir mūsų šeimos draugai.

- Kokius šventus vardus parinkote mergaitėms?

- Rugilė gavo Benediktos (tuomet išrinktojo naujojo Romos popiežiaus garbei), o Eglė gavo Joanos vardą. Nebuvo kokios nors ypatingos priežasties, kodėl būtent šį šventą vardą  - Joana - pasirinkome. Tiesiog gražus vardas, jis mums patiko.

- Kaip per krikštynas aprengėte ir papuošėte savo dukreles?

- Parinkdama savo dukrelėms aprangą Krikšto sakramentui, stengiausi, kad ji būtų visiškai nauja - nesiskolinta, niekieno niekur nedėvėta.  Noro kreiptis į stilistus ar dizainerius tikrai nebuvo. Nupirkau dailias medvilnines suknutes. Vienos mergaitės apranga buvo baltos spalvos - su melsvais akcentais, o kitos mergaitės - vien lygios rožinės spalvos. Pasibaigus krikštynų šventei, mano mergaičių drabužėliai buvo tvarkingai sudėti į krikštadėžes ir palikti saugoti atminčiai.

- O kaip pasipuošė per savo dukterų krikštynas viena dailiausių šalies moterų - Jūs pati?

- Prisipažinsiu, jog tam ypatingo dėmesio neskyriau. Pasirinkau savo aprangai tai, ką radau drabužių spintoje ir kas tiko tokiai šventei. Vyras pasielgė lygiai taip pat, krikštynų šventei pasirinkdamas klasikinį kostiumą.

- Ponia Daiva, o ar pati esate krikšto mama?

- Taip, esu. Ja tapau vienai giminaičių mergaitei. Įdomu tai, kad mano krikšto duktė yra mano pusseserė, nors daug jaunesnė už mane.

- Vadinasi, jau turite patirties krikštynų srityje. Jei lauktų naujos krikštynos, gal jas rengiant įgyvendintumėte kokių nors naujovių?

- Prisimindama ankstesnes krikštynas, nemanau, kad kažką dariau ne taip ar kažkas jose nepatiko. Manau, kad ir sekanti krikštynų šventė būtų labai panaši į ankstesnes. Pasirinkimu, kad mūsų dukterų krikštynos vyko daugiausia giminaičių rate, - juo mes likome labai patenkinti. Mano įsitikinimu, visi žmonės taip turėtų daryti, didžiausią dėmesį krikštynų šventėje skirdami šeimai bei giminystei sutvirtinti. Beje, yra ir kitas dėmesio vertas momentas: bet kokia šventė vargina, ypač vaiką. Todėl reikia viską daryti, kad toji vaikui skirta šventė pačiam mažyliui būtų kuo malonesnė ir jo neišvargintų. Šeimos bei giminių aplinkoje tai galima padaryti, nes būtent artimiausi žmonės geriausiai žino vaiko norus bei poreikius. Taigi maniau ir manysiu, krikštynos pirmiausia yra šeimos šventė.  Miela ir šilta šventė.

 

Visa šioje svetainėje publikuojama medžiaga bei nuotraukos priklauso portalui „Viskas krikštynoms", jeigu nenurodyta kitaip.Griežtai draudžiama ja naudotis ir platinti kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse  bet kuriuo pavidalu, be išankstinio raštiško „Viskas krikštynoms" sutikimo. Jei sutikimas gautas, turi būti nuoroda į „Viskas krikštynoms" kaip informacijos šaltinį.

Daivai Anužytei krikštynos - šeimos šventė
Daivai Anužytei krikštynos - šeimos šventė
Daivai Anužytei krikštynos - šeimos šventė
Nevertinta

© 2008-2019 Viskas krikštynoms